RFID видове карти
Колко са секюрнати RFID картите...
На всички е известен факта, че нивото на сигурност на някои карти за контрол на достъпа е нарушено.
Съществуват редица RFID смарт карти които е доста лесно да се копират, да се променят или подправят UID номерата или да се промени съдържанието на картите.
Всъщност може да е подходящо да използвате една от картите, споменати по-долу във вашата система, стига да сте наясно със свързаните рискове и да предприемете действия за смекчаване на тези рискове. Разрешаването на многофакторно удостоверяване (MFA) в специфични зони за сигурност чрез комбиниране на картовата технология с биометрия или ПИН код (за проверка на самоличността, представена от картата), значително би увеличило ниво на сигурност.
В тази статия разглеждам само комуникацията между картата и четеца. Аз не разглеждам комуникацията между четеца и системите за контрол на достъпа, така че известните уязвимости в комуникацията на Wiegand се считат извън обхвата на тези расъждения.
Повечето типове карти имат уникален идентификатор (UID) или сериен номер на картата (CSN), който може да се използва като идентификатор, но в допълнение те имат област с памет (сектори,файлове и т.н.), в които информацията може да се съхранява. В тези области на паметта съдържанието може да бъде защитено с ключ с определена дължина, който е свързан с метод за криптиране (като DES, 3DES или AES). Друго нещо, което трябва да имате предвид е, че някои типове карти от различни доставчици могат да споделят едни и същи набори от чипове, но различни мерки за сигурност (стандарти за криптиране, настройка на ключове и т.н.) които могат да бъдат приложени върху тях. Тази статия е предназначена само за образователни цели и за повишаване на осведомеността. Аз изрично не насърчавам или не съм съгласен с нелегитимното или не етично използване на информацията, която е представена тук. Информацията в тази статия не е нова. Всъщност повечето недостатъци в сигурността на често използваните карти бяха изложени преди повече от десетилетие.
Какво означава, ако карта има проблеми със сигурноста?
Трябва да се запитаме какво точно означава, ако е “хакната карта”? Какви са последиците за нивото на сигурност. Първо трябва да направим уговорката че става въпрос не само пълно клониране на карти, а и на слабости в самия дизай на картите.
За да можем да си отговорим на този въпрос, ще трябва да разделим тези слабости на няколко групи.
Ето защо предлагам категоризация на известни уязвимости в сигурността:
- тип I - Клониране, spoofing, емулиране, смяна UID/CSN - възможни. Възможност за пълно клониране.
- тип II - Промяна на съдържанието на картата е възможно поради дизайна на картата или уязвимост.
- тип III - Картата може да бъде компрометирана в зависимост от конфигурацията и настройката на карта-четец.
- тип IV - Няма налична информация, че защитата е била нарушена. Сигурни карти към днешна дата.
Уязвимостите от тип I биха позволили на трета страна да копира или емулира лесно вашата карта.Това са предимно хора които се опитват да получат достъп. Този тип карти често (но не винаги) не поддържат съхраняване на информация в картата, освен разбира се UID номера на картата.
Уязвимостите от тип II биха позволили на трети страни да копират или емулират вашите карти, позволявайки на неоторизирани потребители да получат достъп, дори ако номера на картата се съхранява в защитеното пространство на картата (паметта) както е за повечето RFID карти. Промяната на съдържанието на тези области в паметта също би позволило на трети страни да променят стойността на всичко, което се съхранява в това адресно пространство: парични стойности, права за достъп, лични данни и т.н.
Уязвимостите от тип III са малко размити. В някои случаи нивото за защита е комбинация от карта-четец и може да бъде нарушено в случай на грешни настройки. Производителят може да е признал това и да е стартирал алтернативни конфигурации и настройки за повишаване на нивото на сигурност. В случай на съмнение, трябва да се консултирате с вашия доставчик и поискайте да бъдете информирани подробно.
RFID картите от тип IV нямат публично известни уязвимости към клониране, подслушване, емулиране или подправяне. Това са картите препоръчани за ползване в критичните сиситеми за сигурност. Би било разумно обаче да се предполага, че всяка система за сигурност има потенциална уязвимост която може да бъде открита в даден момент. Няма 100% сигурност!!! В този случай нито едно конкретно нарушение на сигурността не е оповестено, или уязвимост която е достъпна за широката общественост. Бих Ви посъветвал да се консултирате с вашия доставчик дали фърмуерът и софтуерът могат да бъдат надградени безопасно. Ключовете за криптиране и достъп дали може да бъдат променяни в случай на нужда. Препоръчително е също да проверите дали инфраструктурата за управление на ключове за криптиране отговаря на вашите изисквания (защитени и изолирани помещения, ограничен достъп, криптирани устройства и тн.).
Карти и тяхното текущо състояние на сигурност
Преглед на типовете карти, които са били или все още са популярни във системите за контрол на достъпа и тяхното текущо ниво на сигурност:
EM Proximity Cards ( EM 4100, EM4200 и т.н. ) – тип I
HID Proximity – тип I
HID iCLASS – тип III
HID Seos – IV
Legic Prime – тип II
Legic Advant – тип IV
Legic Connect – тип IV Legic Connect е софтуерна услуга, която поддържа използването на виртуални идентификационни данни на мобилни устройства по сигурен начин.
Nedap Cards – тип III / тип II
NXP MIFARE Classic – тип II
NXP MIFARE DESFire – тип IV Въз основа на отворените глобални стандарти както за RF интерфейс, така и за криптографски методи, семейството продукти MIFARE DESFire осигурява високо сигурни IC-базирани на микроконтролери карти. Името DESFire се позовава на използването на хардуерни криптографски двигатели DES, 2K3DES, 3K3DES и AES за осигуряване на данни за трансмисията. Възприет като наследник на MIFARE Classic. С времето надграждаха този тип карти, и към настоящият момент е MIFARE DerSFire EV3 и MIFARE DESFire Light. Въпреки че към днешна дата, това изглежда са най-сигурните карти, трябва да имаме на ум че това е излязло на пазара преди повече от 20г. ! Маркетинга казва че тези карти се четат от 10см. , но практиката показва друго…
NXP MIFARE Plus – тип IV
NXP MIFARE Ultralight – тип III / тип IV
Sony FeliCa – тип IV
Картите и четецът, базирани на FeliCa, са постигнали ISO / IEC 15408 EAL4 / EAL4 + ниво на сигурност, международните критерии за измерване на нивото на сигурност на системата. Той се използва широко в други региони на Япония в обществения транспорт и сигурността.
UHF EPC Gen2 ( RAIN RFID ) – тип III/тип IV
Това че нещо е криптирано, не означава че е сигурно !!! Винаги трябва да се подхожда с недоверие и да се очаква неочакваното. НЯМА 100% СИГУРНОСТ, има отговорно отношение и постоянно надграждане така че да сме поне рамо до рамо със сладурите ;)
Cheers ;)